
Закуска – Супер закуската на Нети:
Директен линк към начин на приготвяне ТУК .
467 кал, 43 г въглехидрати, 13 г мазнини, 38 г протеин.
40 г био пресовани ядки от елда
35 г веган бленд протеин на прах (бленд от грахов, оризов и конопен протеин)
10 г Druidess – „Жрица“ на ANCESTRAL Superfoods
щипка хималахска сол
За гарниране:
75 г малини
20 г фъстъчено масло
канела
Обяд – Веган омлет, ориз басмати:
650 кал, 105 г въглехидрати, 7 г мазнини, 23 г протеин.
90 г брашно от нахут
20 г ленено семе
150 мл вода
куркума, сол, черен пипер, кимион
1-2 кисели краставички
60 г ориз басмати (грамаж в не сварено състояние)
Следобедна закуска – Сладки Картофи с Оракул на ANCESTRAL Superfoods:
578 кал, 132 г въглехидрати, 1 г мазнини, 14 г протеин.
600 г японски сладки картофи или обикновени
10 г Оракул + 30 мл вода
25 г Боровинки
хималайска сол, канела
Вечеря – Салата с кейл, маруля, домати, соева кайма, кашу:
470 кал, 50 г въглехидрати, 10 г мазнини, 43 г протеин.
75 г соева кайма (сготвена с вода, куркума, черен пиепер, кимион и сол)
50 г кейл
50 г маруля
300 г домати
20 г кашу
ябълков оцет
Между храненията:
2 ябълки (300г) – 150 кал
1 чай
1 Комбуча
Общ калориен прием за деня 2300 калории. Това са калориите, на които поддържам килограми. Отново казвам въглехидратите не са ви враг, полезните въглехидрати са само от полза за вас и телата ви! Препоръчвам ви да прочетете моята статия за „10 полезни съвета за отслабване и здравословен начин на живот, от които наиста има ефект“. Директен линк към статията може да откриете ТУК .
Ето и малко повече информация за някои от продуктите, които използвах за днешното си меню:
- Веган бленд протеин на Gymbeam
- Био пресовани ядки от елда
- Брашно от нахут
- Сладки Картофи
- Оракул и Жрица на ANCESTRAL Superfoods
- Соева кайма
- Кейл
- Комбуча
-Веган бленд протеин на Gymbeam – съдържа 75% висококачествени протеини и има ниско съдържание на въглехидрати и мазнини. Лесно се смила, разтваря и ще Ви изненадва с приятен вкус. Моят Любим вкус е шоколад. Високото съдържание на натрий, калций, магнезий и желязо подпомага сърдечната дейност и предпазва от болки в ставите.
Той е специално предназначен за вегани и вегетарианци, тъй като не съдържа животински източници като мляко, нито лактоза, соя, глутен и други алергени. Поради отличния си аминокиселинен профил и високо съдържание на протеини и BCAA. Веган Бленд е подходящ избор за тези, които искат да изградят мускули.
Vegan Blend и неговите предимства
- смес от протеини от грах, ориз и коноп
- съдържа 75% дял протеини
- съдържа ценни аминокиселини и BCAA
- съдържа висок процент минерали
- допълва необходимите хранителни вещества, протеини, минерали и витамини
- не съдържа соя, глутен и лактоза
- идеален за вегани и вегетарианци
Директен линк за поръчка на Веган бленд протеин ТУК . Промо код за отстъпка при поръчка „neti5“.
-Био пресовани ядки от елда – В сравнение с картофите и останалите зърнени култури, елдата е най-бедна на въглехидрати, което я прави отлична храна от диабетици, както и за онези, които страдат от затлъстяване и наднормено тегло. Кашата от елда се препоръчва при сърдечно-съдови заболявания и заболявания на черния дроб. Полезните вещества на гречка спомагат извеждането на холестерола от кръвта, както и на йоните на тежки метали. Тя е препоръчителна храна при и срещу разширени вени и хемороиди.
Триъгълните зрънца на гречката /от руски език/ съдържат до 16% лесноусвоими белтъчини, включително и полезните незаменими аминокиселини аргинин и лизин. В елдата има 30% въглехидрати, 3% мазнини, влакнини, ябълчна, лимонова и оксалова киселина, витамините: В, В1, В2, РР (рутин), Р, Е и минералите: желязо, калций, магнезий, калий, фосфор, мед, цинк, бор, йод, никел, кобалт.
Съдържащите се в нея хранителни вещества намаляват пропускливостта на стените на кръвоносните съдове и чупливостта им. Специалисти препоръчват редовна консумация на елда и ревматизъм и артрит, срещу атеросклероза, хипертония, хипофункция на щитовидната жлеза за подобряване на кръвообращението, имунната система и за запазване на добро зрение. Хранителни специалисти да категорични, че кашата от елда с мляко предоставя най-оптималното съотношение белтъчини, мазнини и въглехидрати на организма.
-Брашно от нахут. За получаването му се смилат целите зърна нахут от каменни мелници. Това запазва богатия му, високохранителен състав. Обикновено е леко кремаво и има приятен орехов привкус.
Хранителен състав на нахутеното брашно и ползите от консумацията му
Основните хранителни вещества
Присъщо на бобовите, нахутът съдържа около и повече от 20% белтъчини, като предлага богат набор от аминокиселини. Поради липсата на глутен е част от диетата при глутенова непоносимост.
Мазнините са около 6%, като повече от половината са ненаситени. Въглехидратите са малко над 60%, в това число повече от 12% фибри и 10-11% захари. Ниският гликемичен индекс го превръща в подходяща храна при инсулинова резистентност и диабет, при контрол и регулиране на теглото.
Съдържанието на основните хранителни вещества прави нахутеното брашно питателно и много полезно за общото здраве на организма. Голямото количество фибри почистват холестерола и пазят кръвоносните съдове проходими и гъвкави. Стимулират добрата работа на стомашно-чревния тракт и ускоряват изхвърлянето на шлаки и токсини.
Витамини и минерали
Отлично представени са витамините от В комплекс, включително важната фолиева киселина. Продуктите от нахутено брашно са източник на β-каротин, витамин К, С и Е. Те допълват ежедневните нужди на организма, упражняват антиоксидантно действие, влючват се в жизнеопределящи процеси на обмяната, засягащи от работата на мозъка и нервната система, през зрението до синтезирането на протеини в кръвната плазма.
Пълнозърнестото брашно от нахут съдържа много манган и мед, желязо, фосфор и цинк, калий, калций, натрий. Някои от тях в сто грама продукт осигуряват голяма част от препоръчителната дневна норма за възрастен.
Нахут се препоръчва при анемия и на жени с обилна менструация, при кожни болести, белодробни проблеми, камъни в бъбреците, остеопороза. Смята се, че е подходяща храна за профилактика на някои видове рак. Това се обяснява с изофлавоните в него, които имат естрогеноподобно действие.

Наричат ги още „богати картофи“, защото са добре заредени с куп полезни за организма съставки – значително повече от своите братовчеди обикновените картофи. Картеноиди, витамин C, калий и фибри са само част от полезните вещества на грудковото растение.
Въпреки подвеждащото си име, сладките картофи са идеалният регулатор на кръвната захар, което ги прави подходящи за диабетици. Освен това са нискокалорични.
Сладки картофи са изключително богати на антиоксиданти. Най-важното за тях е, че те притежават отлични хранителни стойности.
Сладките картофи са отличен избор за диабетици. Те съдържат естествени захари, които помагат за намаляването и стабилизирането на производството на инсулин при диабетиците, и регулират нивата на кръвната захар.
Сладките картофи са богати на диетични фибри, които добри за храносмилането. Помагат и за предотвратяване на рак на дебелото черво и действат благотворно при запек.
Сладките картофи съдържат каротеноиди, които помагат за производството на витамин А, който е в състояние да регенерира дихателната система.
Витамин D също е част състава на сладки картофи. Този витамин е полезен за зъбите, сърцето, кожата, костите, енергийните нива, както и за нормалната функция на щитовидната жлеза.
Калия наистина може да помогне за подобряване на функционирането на сърцето. Този витамин намалява въздействието на натрия, регулира кръвното налягане и балансира електролитите.
Сладки картофи съдържат и Витамин В6, който предотвратява инфаркти, инсулти и дегенеративни заболявания.
Калия в сладките картофи е отличен за здрави тъкани и мускули. Помага за намаляване на подуването и спазмите, дава енергия и отпуска мускулите, но също така регулира работата на сърцето.
Бета-каротина, който също присъства в сладките картофи действа като антиоксидант. Той помага при артрит, подагра и астма, предпазва от рак на белите дробове и рак на гърдата, а също така намалява ефекта на стареенето.
Сладки картофи са богати на фолиева киселина, необходима за здравословното развитие на плода. Бременните жени със сигурност трябва да ги включат в менюто си.
Съдържанието на калий в картофите увеличава притока на кислород, регулира баланса на вода в организма и нормализира пулса. Съдържанието на магнезий, от друга страна действа като противостресов агент.
Витамин С е от решаващо значение за функцията на цялото тяло, а сладките картофи имат изобилие от него.
Сладките картофи са богати на и желязо, което има решаваща роля в производството на червени и бели кръвни телца. Ето защо те помагат срещу анемия.
Витамин С, който се съдържа в сладките картофи е в състояние да произвежда колаген, а витамин Е, ще помогне за подобряване на тена на кожата ви.
Антоцианините ще ви помогнат за премахването на бръчките и пречистване на тъмните кръгове около очите.
Болезнените предменструални симптоми ще бъдат потушени с помощта на желязото и мангана в сладките картофи.
Ако имате проблеми с изтощена коса и пърхот, бета-каротина, ще им повлияе добре, и в същото време ще стимулира растежа на косата.
Сладките картофи имат изобилие от витамини, които са от жизненоважно значение за метаболизма, както и протеини и въглехидрати.
Опитайте се да ги консумират по-често.
Оракул и Жрица на ANCESTRAL Superfoods – Повечето хранителни продукти се произвеждат от непокълнали зърнени култури. В непокълналите семена хранителните вещества се съхраняват под формата на огромни молекули, подобно на архивираните-файлове в персоналните компютри. Основна задача на нашето храносмилане е да разгради тези огромни молекули до усвояема форма за нашия организъм и да разгради инхибиторите, които предпазват семената. Ако семето се остави да покълне до поник, то тогава вече става въпрос за един свеж и здравословен зеленчук. Трудно смилаемите белтъчни молекули се превръщат под въздействието на ензими в лесно усвоими и разградими такива, доставящи на тялото аминокиселини с висока бионаличност.
Пълноценните мастни киселини също повишават бионаличността си. Образува се хлорофил и инхибиторите, предпазващи зародиша на семето от покълване и вредители, се разграждат. Съдържащите се в неголеми стойности витални вещества и минерали в зърното се умножават и преобразуват в една по-лесно усвоима форма.
Покълналите продукти на „Ancestral Superfoods” съдържат по естествен начин високо съдържание на полиненаситени Омега 3 есенциални мастни киселини (АЛК) и пълноцени лигнани.
Лигнаните са растителни фитохормони, които се смята че действат превантивно срещу ракови заболявания. Симбиотичните продукти като Druidess, Oracle, Chieftain и Warrior се произвеждат по специални формули, разработени в партньoрство с лекар онколог. Те допринасят чрез обогатяването им с деактивирана хранителна мая и пробиотици от растителен произход за постигането и поддържането на здрава чревна флора и силна имунна система.
Прочети повече за продуктите на ANCESTRAL Superfoods ТУК . Промо код за отстъпка при поръчка „NETI“.
Соева Кайма/Соев Гранулат – Соята е бобово растение, чиито семена са богати на растителен протеин, който може да замести месото в диетичния режим. Азиатците отдавна са запознати със здравословните й качества тя заема централно място в менюто им.
Соята е растителен продукт, подходящ за всички хора, които искат да се хранят здравословно. Дълго време в публичното пространство се водеха спорове дали соята е полезна, или вредна за човека, дали тя притежава ценни медико-биологични качества, или дори е опасна, тъй като е “трипсин-инхибитор”. Вече е доказано, че когато соевите зърна се подложат на термична обработка, топлината разрушава трипсин-инхибиторните вещества и няма опасност за човешкия организъм.
Соята е богат източник на протеини, омега-3 мастни киселини, целулоза, изофлавони и фито-естрогени, които имат много витамини (B6, B9, B12, H) и минерали. Заради незамените аминокиселини, които съдържа, сравняват соята с животинските протеини.
В същото време е богата на лесноусвоими растителни мазнини и сравнително бедна на въглехидрати. Високата й хранителна стойност прави соята задължителна част от менюто на активните спортисти, бременните жени и хората, подложени на непрекъснат стрес.
Изофлавоните, които се съдържат в соята, намаляват риска от сърдечносъдови и ракови заболявания. Особено полезна е соятаза жени, навлезли вече в критическа възраст, тъй като изофлавоните имат антиоксидантно действие и се явяват мощен фактор в профилактиката на раковите заболявания. От друга страна предпазват от депресивни състояния, така характерни за климактериума. Констипацията е бич за съвременния човек поради начина му на хранене и обездвижването. Соятаможе да помогне и при такъв проблем, стига да е приготвена правилно.
Те са вещества, подобни на женските естрогени, и играят ролята на природна хормонална терапия. Преди няколко години в соевите кълнове е открита и противотуморната съставка “генистеин”.
Учените правят връзка също между ниската заболеваемост от рак на гърдата, на простатата и на ендокринните жлези в Япония и Китай, и високата консумация на соя и соеви продукти в тези страни. Фитоестрогените, съдържащи се в соята, имат още една важна здравословна функция – да увеличават плътността на костите, като по този начин намаляват риска от остеопороза. Освен това соята намалява нивото на “лошия” холестерол в кръвта и така предпазва от атеросклероза и други сърдечносъдови болести.
Богатото съдържание на целулоза стимулира храносмилането, а малкото калории плюс чувство за бързо засищане, я правят предпочитана съставка в диетите за отслабване. Особено внимание трябва да й обърнат спортистите, защото те са подложени на силно физическо натоварване, нуждаят се от повече протеини и разнообразие от витамини, а тази бобова култура е изключително богата на протеини, лецитин, омега-3 полиненаситени мастни киселини, изофлавони и фитоестрогени. Те са източник и на витамини В6, В9,В12 ,Н , минерали. Витамин В12- стимулира производството на червени кръвни телца и участва пряко в белтъчния синтез. Витамин В9влияе върху обмяната на аминокиселинте и нуклеиновите киселини. Освен това допринася за зреенето на червените кръвни клетки в костния мозък. В соята са открити още витамин А, С и Е и то в немалки количества.
Соята съдържа и много антиоксиданти, които защитават клетките от преждевременното стареене. Многото витамини в комбинация с някои елементи от Менделеевата таблица и аминокиселинипомагат на кожата да съхранява влагата, предпазват я от действието на слънцето и токсичните вещества в атмосферата. Това прави соятанезаменима и в козметичната промишленост, но много по-добри резултати ще постигнат дамите, ако комбинират здравословно хранене със соеви храни и мощта на козметиката. Знаете за прочутата кожа на японките, за липсата нацелулити вече доказаната връзка на тези факти с консумацията на много соеви храни.
Кейл – Наричат го още „Кралят на зелените“ и то съвсем не случайно.
Кейл е зелено листно растение и вече е в списъка на суперхраните, които трябва да присъстват в хранителното меню на всеки човек. Той е изключително питателен, както и съдържа високи нива на витамини и минерали, от които се нуждае нашият организъм.
Кейлът е от семейството на кръстоцветните зеленчуци, към което спадат още броколите, брюкселското зеле и руколата. Това само по себе си подсказва, че не трябва да очаквате нищо друго, освен много ползи за здравето ви, ако консумирате често кейл.
Той може да се приготвя по сходен начин като спанака – чудесен суров в салата или пък леко задушен като съставка в друго ястие. Трябва да отбележим също така, че кейлът е наричан „новото говеждо месо“ и „Кралят на зелените“. Защо? Разберете сами:
- В кейла има ниско съдържание на калории, високо съдържание на фибри и нула мазнини. В една чаша с кейл се съдържат 36 калории, 5 грама фибри и 0 грама мазнини. Растението действа чудесно на храносмилането, заради големия си брой фибри. Освен това е кейла се съдържат още много полезни вещества – витамини, фолиева киселина и магнезий.
- Кейлът е богат на желязо. Спрямо консумацията на калории – в кейла се съдържа повече желязо, отколкото с говеждото месо. От тук идва и неговото название „новото говеждо месо“, тъй като растението е дори по-полезно от месото.
- Кейлът има високо съдържание на витамин К, витамин С и витамин А.
- Кейл е източник на мощни антиоксиданти и омега-3 мастни киселини.
- Кейлът има високо съдържание на калций. Спрямо количеството калории, в зеленото листно растение дори се съдържа по-голямо количество калций, отколкото в млякото.Ползи за здравето при консумацията на кейл:
Детоксикация и загуба на тегло
Както вече споменахме, фибрите (5 грама в една чаша) в кейла помагат за доброто храносмилане и за здравето на черния дроб. Витамин С пък хидратира тялото и забързва метаболизма, което води до загуба на тегло и здравословни нива на кръвната захар. Фибрите в кейла също така понижават холестерола.
Засилване на имунната система
Благодарение на своята впечатляваща концентрация на хранителни вещества, кейлът укрепва имунитета на човек и се бори с вирусите и бактериите. Отново ще споменем по-голямото количество желязо в кейла, отколкото в говеждото месо, което прави кейла приятел на вегетарианците и веганите.
По-здрава коса, кожа и нокти
Здравословният баланс на омега-3 и омега-6 мастни киселини поддържа тялото силно, здраво и красиво отвътре, както и отвън.
По-добро зрение и по-здрави кости
Съдържащият се в зеленото листно растение витамин А помага за предотвратяване на зрителните увреждания, свързани с напредването на възрастта. Той също така спомага за складирането на витамини в ретината. Калцият и витаминът К пък правят костите по-здрави.
Противовъзпалително действие
Омега-3 мастните киселини в кейла помагат в борбата с артрита (и в облекчаването на неговите симптоми), при автоимунни заболявания и при астма. Съдържанието на витамин С пък спомага за облекчаването на сковаността на ставите.
Комбуча -Напитка, която древния китайски народ нарича „еликсир на здраве и безсмъртие“.
Макар, често да се означава като чаена гъба, Комбуча не е гъба в истинския смисъл, а специален вид колония от бактерии и дрожди, означавана още като SCOBY. Чай от Комбуча представлява ферментирала напитка, приготвена чрез чаена инфузия на тази колония. Крайният резултат е здравословна, газирана напитка с леко сладък и тръпчив вкус.
Поради това, че представлява естествено ферментирала жива колония от бактерии и дрожди, Комбуча се определя като пробиотична напитка. Това е изключително полезно за храносмилателната система, борбата с чревната кандидоза, както и за по-добра умствената яснота и емоционална стабилност.
Тези свойства на напитката Комбуча я правят от полза за облекчение на симптоми при фибромиалгия, депресия, безпокойство и други.
Комбуча съдържа глюкозамини, които са мощно превантивно и лечебно средство срещу всички форми на артрит. Глюкозамините увеличават производството на синовиалните глюкозаминогликани, като хиалуронова киселина. Хиалуроновата киселина подпомага запазването на здравината на хрущялната структура, предотвратява артритните болки, като ефекта е сравним с този на НСПВС (нестероидни противовъзпалителни свойства). Способността на хиалуроновата киселина да задържа вода, допринася за поддържане на хрущялната структура, влажност и гъвкавост на ставите, намалява вредата от свободните радикали и в съчетание с колагена, намалява образуването на бръчки по кожата.