Морковите са много полезни за доброто ни зрение. Това се дълци на високото съдържание на бета каротин, който тялото ни в последствие образува във витамин А. Бета каротинът не се произвежда в нашето тяло и затова трябва да си го набавяме чрез храната, а количеството му в морковите ги прави номер едно в това. Морковите имат принос и при лечение на сърдечно съдовите заболоявания. Калият и фосфорът в тях укрепват костите и нервната система на човека.
Канелата е известна с това да понижава кръвната захар. Тя повлиява инсулиновата резистентност, която е в основата на диабет от втори тип. Канелата въздейства много благоприятно върху функциите на храносмилателната система и има доказани подобрения при хора със синдром на раздразнено черво. Благоприятна е за подобряване на фокуса и паметта на човека. Канелата понижава склонността на кръвта да се съсирва и чрез това се пдообрява кръвния поток в тялото.
Неслучайно елдата е наречена „зрънце за милиони“, защото, освен че е богата на витамини и минерали, се оказва и бодходяща храна за активно спортуващи и тези, поддържащи фигурата си. Елдата е с високо съдържание на протеини, въглехидрати, витамини А, В, Е и РР, желязо, калций, йод, фосфор, бор, цинк, магнезий и др. Богата е на аминокиселини и не съдържа глутен. Консумирането на елда подхранва кожата, косата и ноктите, заради комплекса от витамини и минерални вещества в нея.
Чиа семената са едни от най-популярните супер храни в света. Ползите от тях са огромни! Семената на чиа са хранителни и дават повишаваща енергия. Подпомагат за здрава кожа, намаляване на признаците на стареене, подкрепа на сърцето и храносмилателната система, изграждане на по-здрави кости, мускули и др. Богати са на фибри, омега-3 мазнини и протеини. Семената от чиа също съдържат есенциални мастни киселини, витамините А, В, Е и Д, както и минерали – сяра, желязо, йод, магнезий, манган, ниацин, таимин. Богат източник на антиоксиданти!
Коренът от мака намира голямо приложение като хормонален балансьор, а изследванята показват, че високата ѝ хранителна плътност и съдържанието на фитохимикали е основен фактор на това ѝ качество. Установено е, че жени, приемащи мака като хранителна добавка, са усетили облекчение на някои от най-често срещаните симптоми: горещи вълни, смущения в съня, нощни изпотявания, депресия.
Линкове за някои от продуктите, които съм ползвала в тази рецепта (код за отстъпка при поръчка neti5):
https://gymbeam.bg/semena-chia.html
https://gymbeam.bg/bio-maca-gymbeam.html
https://gymbeam.bg/coconut-cooking-spray-201-g-gymbeam.html
https://gymbeam.bg/bezkaloricem-sirop-pancake-syrup-320-ml-gymbeam.html
https://gymbeam.bg/fetceno-maslo-gymbeam.html
Ето и рецептата за една от любимите ми закуски – Морковени палачинки!
Необходими продукти за Морковени палачинки с чиа и мака:
70 г био пресовани ядки от елда смлени на брашно (овесено брашно)
1/2 добре узрял банан (50г)
100 г сварен морков
1/2 ч.л. канела
1/2 ч.л. мака на прах
120 мл неовкусено бадемово мляко
1 с.л. чиа (10 г)
1 ч.л. сода бикарбонат
1 ч.л. ябълков оцет
За гарниране:
50 г банан
50 г сварен морков
50 г грозде
безкалоричен сироп за палачинки
*По желание може да гарнирате с друг плод по ваш избор и фъстъчено масло. Изчислените макроси са за топинга, който аз съм ви предложила като опция.
Начин на приготвяне на Морковени палачинки с чиа и мака:
Блендирайте всички продукти за палачинката до получаване на еднородна смес, оставете не страна за около 2-3 минути. Напръскайте тиган с незалепващо покритие с кокосово масло спрей. Разлейте две супени лъжици от сместа на загрелия тиган и изпечете от двете страни до златисти отенъци. Гарнирайте с топинга и се насладете на тази хранителна закуска!
Хранителна стойност за палачинките с топинга: 421 кал., 15 г белтъчини, 89 г въглехидрати, 4 г мазнини.